Петмина дрвокрадци добија кривични пријави

Надворешната канцеларија за криминалистички работи од Гостивар поднесе кривична пријава против Џ.У. (38), О.Ф. (55), О.Н. (54), А.Ф.(38) и Б.Ф. (56), сите од гостиварското село Орќуше, поради постоење основи на сомневање за сторени кривични дела „пустошење на шума" и „кражба" на дрва.

Од Министерството за внатрешни работи соопштија дека пријавените во неколку наврати извршиле бесправна сеча на шума во сопственост на ЈП „Национални шуми“ во атарите на селата Орќуше и Дуф, при што нанеле штета од околу 470.000 денари. 

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе