МВР билтен

Пет лица и две деца, од Турција, уапсени на „Долно Блаце“

Пет возрасни и две малолетни лица се лишенод слобода откако сакале да минат граница со невалиден документ. 

Во текот на вчерашното деноноќие во 01.50 часот на бензинска пумпа во близина на Граничен премин „Долно Блаце“ од слобода биле лишени К.С(20), К.С.(46), Ј.М.М.(42), Н.Т.(46), А.С.(27) и две малолетни лица, сите од Р.Турција, поради тоа што при контрола се претставиле како израелски државјани и приложиле израелски патни исправи.

Лицата се предадени на полициски службеници од Одделение за прекуграничен криминал, мигрaции, странци и редамисија, за понатамошна постапка.

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе