Во Росоман

„Пасат“ и полициско „Јети“ се судрија, четири лица повредени, едно со тешки повреди

Едно лице е тешко повреденo, а три се здобиле со полесни повреди во сообраќајна несреќа што се случи малку по 12 часот се случи во Росоман, помеѓу патничко моторно возило ,,пасат" со велешки регистарски ознаки и полициско возило ,,јети".

Дежурниот лекар во Брза помош Кавадарци, доктор Ратко Грков, вели полесно се повредени полициска слижбеничка и еден полицаец, но и дека сите четири повредени лица се примени во кавадаречката болница.

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе