Паднал од мотор и бил прегазен од камион

Кај игралиштето во населбата Тунел во Велес, утрово, околу 7 часот, 56-годишен велешанец паднал од мотор и притоа бил прегазен од камион, потврдува за МИА портпаролот на СВР Велес Верољуб Додевски.

Прва помош на повредениот му дала екипа на Брзата помош која со возило итно го однела во Општата болница во Велес.

Д-р Весна Неделковска Николова вели дека 56-годишен маж бил донесен кај нив со тешки телесни повреди на глава и врат, веднаш бил интубиран и реанимиран и во коматозна состојба околу 8 часот итно бил префрлен на Хирушката клиника во Скопје.

Д-р Страхил Тодоров, портпарол на ЈЗУ Здравствен дом, информира дека од медицинската екипа на Брза помош  на местото на настанот кај повредениот констатирала тешки телесни повреди на глава и главина. Имобилизиран бил со шансова кравата и во мозочна кома и итно бил транспортиран во Општата болница во Велес.

Од СВР Велес, како што информира Додевски, полицијата направила увид на настанот и ги утврдува причините за несреќата. 

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе