На Табановце

Откриени уште три возила без лиценца, а возеле патници во странство

При контрола на документи, полицијата на граничниот премин Табановце откри дека три возила немале лиценца за меѓународен превоз, но превезувале патници. Едниот возач бил од Струмица, другиот од Ново Село и третиот од Штип.

Полициски службеници од граничниот премин Табановце извршиле контрола на три вфозила со кои се вршел превоз на патници, информира МВР.

„При извршена дополнителна контрола на патничко возило 'пежо боксер', со швајцарски национални ознаки,управувано од Т.Г.(22) од с.Ново Село, патничко возило 'пежо боксер', со струмички регистарски ознаки, управувано од С.В.(43) од Струмица и патничко возило 'цитроен џампер', со скопски регистарски ознаки, управувано од И.Р.(44) од Штип, било констатирано дека пријавените вршеле меѓународен превоз на патници без поседување на соодветна документација. Од страна на полициските службеници бил известен надлежен инспектор од Одделение за инспекциски надзор над патниот сообраќај при Државниот инспекторат за транспорт и врски за расчистување и санкционирање на случаите“, соопшти МВР.

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе