Тетовско

Откриени стебла со марихуана во нива со пченка

Околу 50 стебла со марихуана биле откриени во нива со пченка во близина на тетосвкото село Слатино, информира МВР.

Полицијата вчера околу 16.40 часот на нива во месноста Боре сопственост на Б.Х.(51) од Слатино, на која имало засаден пченки, открила околу 50 стебла марихуана со различна големина.

Пронајдените стебла биле подигнати за вештачење.

Полицијата против Б.Х.  ќе биде поднесе кривична пријава..

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе