Откриени 40 мигранти во комби кај Штип, возачот уапсен

Вкупно 40 мигранти биле откриени во комби на магистралниот пат Штип-Радовиш, а возачот на комбито, велешанец бил приведен од полицијата, информира МВР.

„Синоќа во 23.00 часот на магистралниот пат Штип-Радовиш, полициски службеници од Одделот за гранични работи и миграции дале знак за запирање на патничко возило- комби ‘пежо‘ со велешки регистарски ознаки, но возачот не застанал и продолжил со движење кон Штип. Во близина на с.Лакавица запрел и при преглед во возилото биле пронајдени 40 мигранти, а возачот З.Б.(39) од Велес бил лишен од слобода и задржан во Полициската станица Штип за понатамошна постапка“, пишува во полицискиот билтен.

По целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава. 

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе

Солидарноста е единствениот начин за надминување на оваа криза.

повеќе

Ама бидејќи капиталисти со ситни души ја владеат земјава јас и ти ќе плаќаме, коментираат бизнисмените.

повеќе