Автопат Гевгелија-Скопје

Откриен камион со мигранти, возачот избегал

Полицијата го бара возачот кој завчера вечерта успеал да избега откако во камионот што го управувал биле откриени 44 мигранти, информира МВР.

Екипа на мобилната царинска единица, завчера во 22 часот на автопатот Гевгелија - Скопје забележале камион „ивеко“ со скопски таблици и во координација со полициски службеници од ГП Богородица, се упатиле по него.

Кај првиот тунел во правец од Гевгелија кон Скопје возачот ги забележал полицајците, го сопрел возилото и избегал.

Во возилото биле пронајдени 44 мигранти, 10 од Сирија, 20 од Пакистан, 12 од Авганистан и двајца од Индија.

 

Според Агенцијата за вработување, најмногу невработени има меѓу дипломираните правници, економисти, професори по одделенска настава на македонски и албански јазик и социјални работници. 

повеќе

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе