Кај наплатната рампа „Романовце“

Осумнаесетгодишна девојка од Куманово загина во судар на автомобил и камион

Осумнаесетгодишна девојка од Куманово загина, а две лице се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи вчера во близина на наплатната станица „Романовце", кумановско, соопшти МВР.  Во сообраќајната несреќа учествувале автомобил „ауди" и камион „застава". Дваесет-годишниот возачот на автомобилот е тешко повреден, а со повреди поминал и возачот на камионот.

Девојката М.М. починала на местото на несреќата, а возачот С.С. се здобил со тешки повреди, а повреди биле констатирани во кумановсвката болница и на возачот на каминотот, Д.В. (55).

Увид на местото извршиле јавен обвинител и екипа на СВР Куманово, а по наредба на обвинителот, телото на починатата било дадено на обдукција.

Сообраќајна несреќа вчера се случи и на локалниот пат Куманово – село Романовце кај месноста „Мачја глава", соопшти денеска МВР. Во несреќата учествувале два автомобила. Повредени се двајца малолетници од кои едниот возач, другиот совозач и уште две лица.

„Во 16.15 часот во СВР Куманово било пријавено дека на локален пат Куманово – село Романовце, кај местото Мачја глава, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило 'фолксваген поло', со тетовски регистарски ознаки, управувано од малолетник од Куманово и патничко возило 'бмв', со швајцарска национална ознака, управувано од А.Д.(29) од кумановското село Романовце. Со тешки телесни повреди се здобил возачот на возилото 'фолксваген пол'" и друг малолетен сопатник во истото возило, додека со телесни повреди се здобиле А.Д. и С.Б.(39) од Куманово, совозач во возилото „бмв", констатирани во болницата во Куманово“-соопшти МВР.

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе