Кај наплатната рампа „Романовце“

Осумнаесетгодишна девојка од Куманово загина во судар на автомобил и камион

Осумнаесетгодишна девојка од Куманово загина, а две лице се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи вчера во близина на наплатната станица „Романовце", кумановско, соопшти МВР.  Во сообраќајната несреќа учествувале автомобил „ауди" и камион „застава". Дваесет-годишниот возачот на автомобилот е тешко повреден, а со повреди поминал и возачот на камионот.

Девојката М.М. починала на местото на несреќата, а возачот С.С. се здобил со тешки повреди, а повреди биле констатирани во кумановсвката болница и на возачот на каминотот, Д.В. (55).

Увид на местото извршиле јавен обвинител и екипа на СВР Куманово, а по наредба на обвинителот, телото на починатата било дадено на обдукција.

Сообраќајна несреќа вчера се случи и на локалниот пат Куманово – село Романовце кај месноста „Мачја глава", соопшти денеска МВР. Во несреќата учествувале два автомобила. Повредени се двајца малолетници од кои едниот возач, другиот совозач и уште две лица.

„Во 16.15 часот во СВР Куманово било пријавено дека на локален пат Куманово – село Романовце, кај местото Мачја глава, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило 'фолксваген поло', со тетовски регистарски ознаки, управувано од малолетник од Куманово и патничко возило 'бмв', со швајцарска национална ознака, управувано од А.Д.(29) од кумановското село Романовце. Со тешки телесни повреди се здобил возачот на возилото 'фолксваген пол'" и друг малолетен сопатник во истото возило, додека со телесни повреди се здобиле А.Д. и С.Б.(39) од Куманово, совозач во возилото „бмв", констатирани во болницата во Куманово“-соопшти МВР.

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе