Осум лица се повредени во две сообраќајки по снегот во тетовско

Откако вчера во тетовскиот регион наврнаа неколку сантиметри снег и се појави голомразица на патиштата, се случија и две излетувања од коловозните ленти со вкупно осум повредени лица. Првата незгода се случила околу 18.45 часот во селото Јажинце.

„Патничко моторно возило фолксфаген голф со тетовски регистарски ознаки, управувано од 36-годишниот Г.Д. од ова село излетало од коловозот. Возачот и тројцата сопатници пренесени се во тетовската Клиничка болница за укажување на лекарска помош. Околу 19 часот и 20 минути на локалниот пат за тетовско „Бањиче", патничко моторно возило тико со гостиварски регистарски ознаки, што го управувал 22-годишниот тетовец И.Р., а во кое се превезувале уште четири други лица излетало од коловозот. Четворицата повредени пренесени се во тетовската Клиничка болница за укажување на лекарска помош“, информира Марјан Јосифоски.

На двете места каде имало сообраќајни незгоди полицијата извршила увид.

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе