Осуденик за трговија со дрога фатен и спроведен во затвор

Министерство за внатрешни работи соопшти дека денеска полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишиле од слобода А.Б. (26), кој бил баран за издржување казна затвор од 44 месеци за „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“. 

Денеска во 11.10 часот на улица „Македонско-косовска бригада", полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишиле од слобода А.Б.(26) од Скопје.

Тој бил баран по централна потерница од Основниот кривичен суд – Скопје за издржување казна затвор од три години и осум месеци за сторено кривично дело по член 215 од Кривичниот законик, информираат од МВР.

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе