Идризово - Велес

Осуденик со трактор тешко повредил друг затвореник

Вчера напладне од Казнено-поправната установа Идризово – отворено одделение Велес, било пријавено дека осуденикот Д.М. (38) од селото Бузалково, управувајќи трактор во Превалец, изгубил контрола и тракторот се излизгал наназад, при што му нанел тешки телесни повреди на осуденикот К.Г.(52) од Гевгелија.

Како што јави МВР, несреќата се случила додека затворениците вршеле работни задачи.

К.Г. бил пренесен во болницата во Велес, а увид на местото извршила полициска екипа.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе