ВО ЗАТВОРОТ ВО ИДРИЗОВО

Затвореник во тепачка пробол друг осуденик во нога

Затвореник завршил со убодна рана во ногата во тепачка со друг затвореник вчера во затворот во Идризово. Инцидентот, соопштуваат од МВР, се случил во 19 часот. 

Во Казнено поправната установа  Идризово  во затворениот дел, дошло да расправија помеѓу затворениците Е.Б (28)  и Е.И (34) двајцата од Скопје. 
Во еден момент Е.И со  остар предмет му нанел убодна рана во пределот на левата нога на Е.Б. 
Со возило од Казнено поправната установа Идризово, Е.Б е префрлен во Ургентен Центар-Скопје, каде од страна на доктор се констатирани телесни повреди. Настанот е во надлежност на КПУ Идризово.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе