Осуденик приведен за издржување на затворска казна

Полициски службеници од СВР Скопје вчера го привеле Џ.И. (32) од Скопје за издржување казна затвор од две години за сторено кривично дело „тешка кражба".

Како што соопшти МВР, лицето било спроведено во казнено-поправна установа за издржување на казната.

Потребно е да се провери дали имало наредба за следење врз Камчев.

повеќе

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе