Осуденик побегна од Идризово, посетителката остана во затвор

Вчера во затворот „Идризово" фатена е скопјанка што неовласено влегла, а затвореникот кој бил со неа успеал да избега.

Според полицијата во 18.50 часот во СВР-Скопје било пријавено дека во кругот на Казнено поправната установа-Идризово во близина на отвореното одделение забележале дека неовластено влегла С.К.(20) од Скопје.

С.К. била во придружба на осуденикот Р.Ш. (26) од Скопје, кој потоа избегал, додека С.К. била фатена и задржана во дежурните простории во Казнено поправната установа-Идризово.                       

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе

Да можеме Благуна да ја прашаме за нашите јадови околу текстот од Нивици, би ја зачудиле.

повеќе