Осуденик фатен и спроведен во затвор

Полициски службеници од Оперативен тим потраги денеска во 10.05 часот на подрачјето на Аеродром го лишија од слобода М.П.(31) од Скопје.

Фото: Пиксабеј

За него биле распишана потерница од Основен кривичен суд за издржување на казна затвор од 1 година и 6 месеци во врска со сторено кривично дело по чл.215 од Кривичниот законик.

Од МВР информираа дека М.П ќе биде спроведен во казнено-поправна установа за издржување на затворската казна.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Ние Македонците од село Гореме, општина Струмјани, го поздравуваме народот покрај Вардар (барем реката сѐ уште е таму) и се „восхитуваме" на дејствувањата на мудрите мажи на државата.

 

повеќе

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе