Осуденик фатен и спроведен во „Идризово“

Полициски службеници од Полициско одделение Чашка вчера го привеле 28 годишниот Б.А. од сeло Долно Јаболчиште, Општина Чашка.

За него била издадена наредба од Основен суд Велес со која се барал за издржување на затворска казна. Тој бил спроведен за во Казнено-поправната установа Затвор „Идризово" за издржување на казната, информира од СВР Велес, Ристо Самарџиев.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе