Осуденик баран по потерница фатен и вратен во затвор

Полициски службеници од Оперативен тим потраги денеска во 17 часот во скопското село Марино, го лишија од слобода Т. П. (41) од Штип, кој бил баран по потерница од штипскиот Основен суд за доиздржување затворска казна за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори, соопштуваат од МВР.

Тој претходно избегал од затворот во Струмица, а за доиздржување има уште две години, шест месеци и 15 дена.

Лицето ќе биде предадено на казнено поправната установа, информираат од МВР.

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе