Осуден за насилство заврши зад решетки во затворот К'шање

Полицијата вчера приведе едно лице од Куманово кое се барало за издржување казна затвор. Д.Г. бил спроведен во Казнено-поправната установа затвор К'шање за издржување на казната.

„На 4 октомври, во 15:15 часот на улица „405" во Куманово, полициски службеници од СВР Куманово, врз основа на судска наредба, го лишиле од слобода Д.Г. (24) од Куманово. Тој се барал за издржување на казна затвор за сторено кривично дело по член 386 од Кривичниот законик -„насилство", соопшти МВР.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе