Oсуден на казна од една година спроведен во затвор

Министерството за внатрешни работи соопшти дека полициски службеници од ОВР Прилеп вчера го привеле Д.Ќ. (45) од Прилеп, кој се барал за издржување на казна затвор од една година.

„На 28.06.2022 на ул.„Борка Утот“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп го привеле Д.Ќ.(45) од Прилеп. За него била издадена судска наредба со која се барал за издржување на казна затвор од една година“, информираат од МВР.

Оттаму велат дека лицето било предадено во Казнено-поправната установа – Затвор Битола за издржување на казната.

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе