Опожарена трска во близина на струшко Калишта

Околу 400 метри езерска трска е опожарена во вчерашниот пожар, долж Охридското крајбрежје, во близина на струшкото село Калишта. СВР Охрид денеска информира, дека во 12 часот и 45 минути во Полициската станица во Струга бил пријавен пожар на трска кај месноста „Калишко поле“, на брегот на Охридското Езеро

„Од извршениот увид, констатирано е дека опожарена е езерска трска во должина од околу 400 метри и ширина од околу 40 метри, а со интервенција на Територијалната противпожарна единица, спречено е неговото натамошното ширење“, изјави портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски.

Полицијата, нагласи тој, презема мерки за расчистување на настанот.

Целиот свет гледа на 2021 година како на година на заздравување на економијата.

повеќе

Не треба толку да се грижиме за тоа дали се искачуваме на табелата, туку повеќе треба да внимаваме на тоа дали навистина се справуваме, истражуваме и ги гониме оние кои се занимаваат со корупција.

повеќе

Потребно е да се провери дали имало наредба за следење врз Камчев.

повеќе