Охриѓанка узурпирала парцела прогласена за споменик на природата

Кривична пријава против Н.С.(48) од Охрид, поднесе СВР Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „узурпација на недвижности".

Пријавената, во својство на инвеститор, на парцела во државна сопственост, која воедно била прогласена за споменик на природата, без соодветно одобрение започнала со истурање на земја и рамнење.

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе