Охриѓанец тешко повреден со нож во тепачка

Триесет и седумгодишен охриѓанец е повреден во инцидентот што вчера се случи на улицата „Кузман Капидан“ во стариот дел на Охрид. Инцидентот се случил во 17:40 часот, при расправија меѓу Б.М. (40) од Скопје и У.И. од Охрид.

Притоа скопјанецот со нож му нанел неколку убодни рани во пределот на стомакот на на У.И. кој со тешки телесни повреди бил пренесен во Медицинскиот центар Охрид за укажување на лекарска помош.

Портапролот на СВР – Охрид Стефан Димоски појасни дека Б.М. бил приведен во полициска станица, а пронајден бил и ножот, како и оти се преземаат мерки за целосно расчистување на околностите што му претходеле на индицентот.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе