МВР

Охриѓанец пријавен поради уцена и закани за објавување „недолични работи“ за ќерки на сограѓанин

На 17.05.2018 година во 01.30 часот во Полициската станица во Охрид С.Д. од Охрид пријавил кривично дело ,,уцена" според член 259 став 1 од Кривичниот законик. Според пријавата, С.И. му се јавил на С.Д. на 17.05.2018 година на полноќ преку телефон и му побарал да му даде 5.000 евра, под закана дека, во спротивно, ќе објавел „недолични работи“ за неговите ќерки. По тоа пријавителот му исклучил, соопшти МВР.

Според пријавата, по половина час, пријавителот добил неколку смс - пораки со заканувачка содржина и фотографии, по што С.И. повторно стапил во контакт преку телефон со пријавителот. За настанот е известен јавен обвинител.

                                                                                                                                                                                                                                                                            МИА

 

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе

Како граѓани на независна и суверена Република Македонија веќе се навикнавме постојано да живееме во секојдневни тензии и стресови.

повеќе