Поднесена кривична пријава

Охриѓанец предозирал сограѓанин со кокаин

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.А.(29) од Охрид, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „овозможување на употреба наркотични дроги".

Тој, на 14.12.2019 набавил кокаин, кој подоцна, пред угостителски објект во Охрид му го понудил на друго лице и му овозможил нејзино користење. Пријавениот, поради предозираност со кокаин, на 15.12.2019, во неконтактибилна состојба, бил донесен во Општата болница во Охрид.

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе