Ограбена фирма во стечај во кругот на Железара

Вчера во 14.30 часот, Д.Д. (64) од Скопје пријавил дека во периодот од 18 до 20 февруари непознат сторител извршил тешка кражба во фирма во стечај во кругот на Железара во Скопје.

Сторителот со употреба на сила и погоден алат влегол во плацот и одзел поголема количина на железо (цевки, профили, шестоаголни железа и железни рафтови), по што го напуштил местото на настанот.

Полицијата презема мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе