Ограбена фирма во Скопје

Вчера во СВР Скопје, од правно лице од Скопје било пријавено дека на 27.08.2021 во просториите на правното лице на подрачје на Центар непознат сторител влегол со употреба на сила и одзел поголема количина разни предмети и инвентар.

„Увид на местото извршила екипа од СВР Скопје. Се преземаат мерки за расчистување на случајот“, информираат од МВР.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе