Од канцеларија на скопска фирма украден пиштол

Вчера во Скопје било пријавено дека во времето од 10 до 12.15 часот на ул. "Волгоградска" во стан кој како деловен простор го користел правен субјект од Скопје, сопственост на О.П.(47), непознат сторител извршил тешка кражба.

Крадецот зел еден пиштол марка глок 9 мм, кој О.П. го поседувал со дозвола. Од страна на увидна екипа од СВР-Скопје бил извршен увид.

Се превземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и целосно расчистување на кривичното дело.

Пораката на амбасадорот Бејли среде Скопје, јас не ја сфатив како шлаканица врз ДИК и нивните неодговорни членови (за наша несреќа едногласни во мислите и менталната матрица)!

повеќе

Дипломатијата е уметност невозможното да го направите возможно (Ш.-М. Талеиран).

повеќе

Односите меѓу Грција и Македонија се на клучна точка, вели Катимерини и со ѕвездички дообјаснува дека употребата на терминот „Македонија“ е на авторот и дека не го одразува ставот на весникот. Сепак се чини ова е првпат грчкиот весник да нè напише со уставното име.

повеќе