Осомничениот во куќен притвор

Обвинение за жител на Марино, во куќа криел оружје и муниција

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт против маж од Марино, кој е осомничен дека во својот дом криел оружје и муниција. Се гони за кривично дело недозволено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи. 

„Обвинетиот, 65-годишен жител на село Марино, во својот дом неовластено држел полуавтоматски пиштол „Црвена застава мод.70" со калибар од 7,65мм со два шаржери, десет куршуми со калибар 7,65мм, ловна пушка „Заводи црвена застава" со калибар 12мм, полуавтоматски пиштол „Црвена застава м57" со калибар 7,62Х25мм, 18 куршуми муниција за тој пиштол, 89 ловни патрони, како и пневматска пушка без ознака и број и од неутврдено потекло, наменета за истрелување на оловни проектили – дијаболи“, соопштуваат од обвинителството. 

Со поднесување на обвинението, јавниот обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за продолжување на веќе определената мерка куќен притвор.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе