ОЈО Гостивар

Обвинение за продавачи на 4 грама хероин, набавувачот е непознат

Поради неовластено производство и пуштање во промет на наркотична дрога, Основното јавно обвиителство Гостивар поднесе Обвинителен акт против три лица, како соизвршители, кои од непознато лице на 10 мај во тетовското село Камењане набавиле наркотична дрога хероин со намера да ја препродадат на уживатели во Гостивар и околината.

Од Обвинителството информираат дека кај Врапчишка петља возилото било забележано од полициски службеници, кои го запреле и пребарувајќи пронашле 4,4 грама хероин.

Тројцата обвинети се товарат за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик а, како што информираат од ОЈО, надлежниот јавен обвинител до Основниот суд Гостивар доставил и предлог за продолжување на претходно определените мерки притвор за обвинетите лица.

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе