Обвинение за дилер на марихуана

Сто триесет и три грама марихуана е најдена во куќа на 39-годишен скопјанец. Тој вчера од Јавното обвинителство заработи обвинителен акт за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

Според наведеното во обвинението, дрогата му била спремна за продажба, а до судија на претходна постапка ОЈО поднело барање за продолжување на притворот кој претходно му бил определен.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе