Во Гостивар

Нови апсења поради дрога, кај полицаец од Гостивар најден кокаин

Шестмина скопјани на возраст помеѓу 23 и 33 години, биле уапсени вчера поради поседување марихуана. Кај двајца од нив полицијата нашла и кокаин.

„Вчера во 20,15 часот кај наплатната рампа Гостивар од страна на полициски службеници од полициската станица Гостивар лишени од слобода биле К.Н.(27) и Б.Д.(23) двајцата од Скопје поради тоа што кај нив биле пронајдени марихуана и кокаин. Лицата биле приведени во полициска станица за понатамошна постапка. Исто така вчера во 22,00 часот часот кај наплатната рампа Гостивар од страна на полициски службеници од полициската станица Гостивар лишени се од слобода биле И.М.(29), И.А.(33), Г.М.(32) и Л.Н.(32) сите од Скопје поради тоа што при извршен преглед кај нив била пронадена марихуана“, соопштија од МВР.

Претходниот ден МВР во полициска акција уапси десетина лица за поседување наркотични средства. Меѓу нив беше и полициски службеник кој е фатен со кокаин.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе