Несекојдневна сообраќајка, скопјанка со велосипед се судрила со малолетен велосипедист

Вчера во17,15 часот во СВР Скопје од комплексот клиники "Мајка Тереза" било пријавено дека кај нив со повреди била донесена 37-годишната Е.С. од Скопје, која, според пријавеното се здобила со повреди откако управувајќи велосипед удрила во друг велосипед, управуван од 11 годишен малолетник, на локалниот пат село Долно Лисиче-Горно Лисиче.

Се работи на расчистување на случајот.

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе