Познат идентитетот на жртвите во кобната сообраќајка кај Драчево

Брзото возење однесе во смрт 21-годишно момче и 48-годишен маж

Возење со голема брзина најверојатно е причината за тешката сообраќајна несреќа што вчера зеде два животи. Според МВР, се работи за дваесет и едногодишно момче и маж на возраст од 48 години. Несреќата се случи на булеварот „Борис Трајковски“ во Скопје, на патот кон населба Драчево.

Кобната сообраќајка настанала, најверојатно, откако едниот автомобил со голема брзина претекнувал друг автомобил и директно удрил во него.

Според официјалните податоци од МВР, несреќата се случила околу 22 часот откако се судриле две возила, голф и пежо. На самото место загинаа Ш.С. (21) од село Батинци и З.Г. (48) од Драчево.

На местото на несреќата вчера се вршеше увид, по што ќе се знае точната причина за ваквата страотна несреќа. Телата на починатите се предадени на обдукција.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе