Нема повредени во пожарот во детската болница во Козле

Нема повредени во пожарот кој утрово избувна во Институтот за белодробни заболувања кај децата-Козле.

Пожарот е изгаснат и причинета е материјална штета. Нема повредени лица бидејќи пациентите навреме биле евакуирани.

Од Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје велат дека имало зачадување на дел од кровната конструкција 

„Опожарен беше аспираторот за вентилација во делот на кровната конструкција. Интервениравме со две возила и пет пожарникари.Нема причинето поголема штета, а нема ниту повредени, изјави командирот на скопската Бригада за противпожарна заштита Звонко Томески.

 Од Детската болница во Козле преку соопштение ги демантираа информациите дека имало пожар во објектот.

Според директорот на болницата Ангелчо Андоновски, станува збор само за краткотрајно топење на каблите во еден од тоалетите, поради што превентивно била повикана противпожарна служба, согласно протокол за реагирање во вакви ситуации.

„Не се настанати никакви оштетувања, освен незначителна материјална штета. Директорот апелира да не се шири непотребна паника и напоменува дека децата кои се сместени во тој дел од зградата се безбедни и нема повредени лица“, се наведува во соопштението

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе