Наместо да застане на „стоп”, со кола сакал да удри полицаец

ОВР Гостивар поднесе кривична пријава против Ф.С.(33) од с.Беловиште, гостиварско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност”. 

На 16.05.2021 на ул.„ЈНА” во Гостивар, пријавениот не застанал на знак за запирање од полициски службеници и со возилото се обидел да удри полициски службеник кој извршувал службени дејствија. 

 

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе