Наместо да застане на „стоп”, со кола сакал да удри полицаец

ОВР Гостивар поднесе кривична пријава против Ф.С.(33) од с.Беловиште, гостиварско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност”. 

На 16.05.2021 на ул.„ЈНА” во Гостивар, пријавениот не застанал на знак за запирање од полициски службеници и со возилото се обидел да удри полициски службеник кој извршувал службени дејствија. 

 

Време е да се фокусираме врз суштинските проблеми. Време е да создадеме вистински ’општествен договор‘ за владеење на правото и на човековите права како главни столбови на европските вредности

повеќе

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе