Во Берово

На улица најден мртов маж, бил пријавен за исчезнат

Вчера во 9 часот во Берово на улица "Дамјан Груев" пронајден е починат Б.Б.(75) од Берово.

Седумдесет и петгодишниот Б:Б: на 10 февруари бил пријавен за исчезнат.

Извршен е увид на местото на настанот, а  телото на починатиот е  предадено на фамилијата за погреб, соопштија од МВР.

Брисел не мора да има шпион во Кремљ за да дознае дека Москва ќе стори сè што може за да ја спречи Македонија да се приклучи во НАТО - не поради нејзиното стратегиско значење, туку поради симболичната вредност на потегот, вели политичкиот експерт Иван Крастев за Гардијан.

повеќе

Македонија не е единствената жртва на ваквото здодевно силеџиство на Грција. Грчката влада се расправа и со Албанија и со Турција, вели принцот Мајкл од Лихтенштајн.

повеќе

Нема законски пречки да се снима полициски службеник за време на вршење на должноста, иако полицијата се противи на тоа.

повеќе