На „Табановце“ уапсен Романец, бил на „стоп-листа“

На Граничниот премин Табановце, при пасошка контрола било утврдено дека Г.Ј.(31) од Романија, сопатник во патничко возило „мерцедес", со скопски регистарски ознаки, управувано од лице од Скопје, е евидентиран на стоп-листата од СВР Струмица како можен извршител на кривично дело по чл.236 став 1 од Кривичниот законик.

Тој бил лишен од слобода, а при дополнителен преглед на останатите сопатници во возилото, кај неговата сопруга Б.Т.(35) од Романија биле пронајдени 3.300 евра, кои во консултација со Јавен обвинител привремено биле одземени.

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе