На Табановце уапсен маж баран за убиство во обид

Вчера во 10,20 часот на Граничниот премин Табановце, на влез во Македонија од страна на полициски службеник бил лишен од слобода М.Г.(37) од струшкото село Радолишта.

При проверка во оперативна евиденција, велат од МВР, истиот се барал по телеграма од МВР-Одделението за потраги и телеграма од СВР Охрид, со мерка лиши од слобода поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело убиство во обид по чл.123 в.в. чл.19 од КЗ на РМ.

Лицето со потврда за предавање на лице било предадено на полициски службеници од СВР-Куманово за понатамошна постапка, информираа од МВР.

Новинарите на хрватски ТРИС се приклучија во патувачкиот новинарски карван до земјата без име.

повеќе

Лидерството на опозициската ВМРО-ДПМНЕ мора да излезе јавно, на прес конференција, заедно со сите пратеници, и да објават прекин на секакво понатамошно учество во дискусија на собраниската седница.

повеќе

Според Агенцијата за вработување, најмногу невработени има меѓу дипломираните правници, економисти, професори по одделенска настава на македонски и албански јазик и социјални работници. 

повеќе