На Табановце повреден полицаец во кабина за пасошка контрола

Полицаецот Е.Ф. вчера бил повреден за време на работата во кабината за пасошка контрола на граничниот премин Табановце.

Вчера околу 22.30 часот на автопатот Табановце – Куманово, на граничниот премин Табановце, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „опел инсигниа“, со италијански национални ознаки, управувано од А.Р. (47) од село Желино, патничко возило „цитроен“, со кумановски регистарски ознаки, управувано од Љ.А. (18) од Куманово и патничко возило „фолксваген пасат“, со словенечки национални ознаки, управувано од Г.И. (52) од село Истибања, виничко. Возилото „опел инсигниа“ удрило во кабина за пасошка контрола, во која се наоѓал полицискиот службеник.

Увид на местото на незгодата извршила екипа на СВР Куманово.

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе