На Табановце повреден полицаец во кабина за пасошка контрола

Полицаецот Е.Ф. вчера бил повреден за време на работата во кабината за пасошка контрола на граничниот премин Табановце.

Вчера околу 22.30 часот на автопатот Табановце – Куманово, на граничниот премин Табановце, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „опел инсигниа“, со италијански национални ознаки, управувано од А.Р. (47) од село Желино, патничко возило „цитроен“, со кумановски регистарски ознаки, управувано од Љ.А. (18) од Куманово и патничко возило „фолксваген пасат“, со словенечки национални ознаки, управувано од Г.И. (52) од село Истибања, виничко. Возилото „опел инсигниа“ удрило во кабина за пасошка контрола, во која се наоѓал полицискиот службеник.

Увид на местото на незгодата извршила екипа на СВР Куманово.

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе