На Табановце повреден полицаец во кабина за пасошка контрола

Полицаецот Е.Ф. вчера бил повреден за време на работата во кабината за пасошка контрола на граничниот премин Табановце.

Вчера околу 22.30 часот на автопатот Табановце – Куманово, на граничниот премин Табановце, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „опел инсигниа“, со италијански национални ознаки, управувано од А.Р. (47) од село Желино, патничко возило „цитроен“, со кумановски регистарски ознаки, управувано од Љ.А. (18) од Куманово и патничко возило „фолксваген пасат“, со словенечки национални ознаки, управувано од Г.И. (52) од село Истибања, виничко. Возилото „опел инсигниа“ удрило во кабина за пасошка контрола, во која се наоѓал полицискиот службеник.

Увид на местото на незгодата извршила екипа на СВР Куманово.

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе