На Табановце фатен бегалец баран со потерница

На Граничен премин Табановце вчера во 14:00 часот од полициски службеници е лишен од слобода А.З.(38) од Тетово затоа што при извршена пасошка контрола е утврдено дека се бара со потерница за издржување казна затвор.

Лицето ќе биде предадено на казнено поправна установа, соопштија денеска од МВР.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе