На скопскиот аеродром приведени 6 лица, покажале фалсификувани ПЦР тестови

Во неколку одделни случаи вчера полицијата привела шест лица на скопскиот аеродром откако приложиле фалсификувани негативни ПЦР тестови.

Вчера во 15.00 часот на Граничниот премин „Меѓународен aеродром“-Скопје, при проверка на Р.Б.(36) и Л.Б.(34), двајцата од Боговиње, тетовско, било констатирано дека на увид приложиле фалсификувани негативни ПЦР тестови.

Претходно, вчера изутрина во 04.00 часот при проверка на Р.Б.(21) од Казахстан било констатирано дека на увид приложила фалсификуван негативен ПЦР тест.

За фалсификуван ПЦР тест приведени се и двајца жители на Косово, Е.С.(48) и А.С.(46), како и турскиот државјанин Г.Х.(50).

Сите шестмина се задржани за понатамошна постапка.

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе