МВР за насилството

На разговор повикани лица за случајот со тепањето на ученикот во училиште во Бутел

Министерството за внатрешни работи постапува по случај со насилство врз ученик објавено преку видео на социјалните мрежи. Директорка во основно училиште во скопската населба Бутел, денеска околу 15.45 часот во Полициската станица Чаир поднесе писмено известување во врска со видеото од социјалната мрежа „Тик-Ток", велат од МВР. 

Од таму додаваат дека МВР презема мерки за негово расчистување, а уште во текот на денешниот ден на разговор се повикани лицата инволвирани во случајот. За истиот случај е известен и јавен обвинител.

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе