Сообраќајна контрола

На радар во Скопје фатени 41 возач

Во текот на вчерашните сообраќајни контроли на територијата на Скопје полицијата им изрече казни на 41 возач кои возеле побрзо од дозволената брзина. За различни сообраќајни прекршоци вкупно се изречени 137 казни.

Покрај 41 санкција за брзо возење, казнети се и 11 возачи заради технички неисправните и нерегистрирани возила, седум санкции се израчени за за возење без возачка дозвола.

Изречени се и четири мерки за користење мобилен телефон, три санкции за вградени неатестирани фолии (затемнети стакла) четири за минување на затворен сигнал (црвено светло), 43 за непрописно паркирање, информира МВР.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, велат од министерството и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе