ВО СКОПЈЕ

На клупа пред болница почина маж

Вчера во 13.10 часот е пријавено дека околу 9.40 часот во Скопје на ул.„11-ти Октомври“, на клупите пред Градската општа болница „Св.Наум Охридски“, ненадејно починал М.Ц.(66) со живеалиште во битолското село Вашрерица.

Увид на лице место извршила екипа од Секторот за внатрешни работи -Скопје, а по наредба на јавен обвинител телото на починатиот е пренесено  во Институтот за судска медицина за обдукција.

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе