На излез од Битола, загина холандски моторџија

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево околу 17 часот на излезот од Битола кон Ресен при што загина 58 годишен моторџија од Холандија.

По несреќата, моторџијата се здобил со тешки телесни повреди и со возило на итна помош бил префрлен во Клиничкиот центар во Битола, каде му била укажана лекарска помош, бил и реанимиран, но потоа починал.

Фото: Апла.мк

ЕУ, свесна за демократскиот дефицит на земјите од Западниот Балкан (но и останатите, претежно економски проблеми), како да тежнее кон формирање блиски, но и специфични односи со овој регион, без полноправно членство.

повеќе

Нарушени се човековите права и слободи, нема владеење на правото и правосудството, кои треба да бидат основа на процесот.

повеќе

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе